پرگولا چیست

1397/10/24 - 737 - 0
پرگولا چیست

پرگولا چیست؟

پرگولا را شاید بتوان در خانوادهی آلاچیقها دستهبندی کرد؛ اما این سازه با آلاچیق تفاوتهای زیادی دارد. پرگولا سازهای با سقفی مشبک است که در باغها برای طراحی ورودیهای زیبا، محوطهسازی، مسیر تردد یا جای نشستن، مورد استفاده قرار میگیرد؛ علاوه بر این از پرگولاها روی بامها هم میتوان استفاده کرد. برخلاف انواع سنتی که از ستونهای گچی و آجری ساخته میشدند، پرگولاهای مدرن از موادی مثل چوب، فایبرگلاس، آلومینیوم وساخته میشوند. انتخاب هرکدام از این مواد به سلیقه و شرایط آب و هوایی که در آن زندگی میکنید بستگی دارد. برای مثال پرگولای چوبی را نمیتوان در آب و هوای مرطوب و پرباران استفاده کرد.

پرگولاها در مناطق گرم و حارهای طرفداران بیشتری دارند؛ جایی که گیاهان رونده روی آنها سایه میاندازند و مکانی مطبوع برای نشستن و استراحت ایجاد میکنند. در بعضی از طراحیهای جدید به جای گیاهان از توریهای شبکهای هم برای پوشاندن سقف پرگولاها استفاده میکنند.

 

انتخاب پرگولای مناسب

برای ساختن پرگولای مناسب پیش از هرچیزی باید کاربری و موقعیتی را که پرگولا در آن قرار میگیرد به خوبی بسنجید. این مورد به شما کمک میکند تا هم مصالح مورد نیاز را برای ساخت پرگولا درست انتخاب کنید، هم انتخاب میان مدلهای متنوع پرگولا راحتتر شود و هم چه ضمایم و تزئیناتی را به پرگولایتان اضافه کنید.

 

موقعیت قرارگیری

سازههای پرگولا طوری طراحی میشوند که مکانی مناسب و دنج برای نشستن و استراحت باشند. از پرگولا در محوطهی ورودی خانهها هم استفاده میشود تا به این ترتیب ورودی خانهاز آفتاب در امان بماند. همچنین پرگولا میتواند در محوطهی جلوی خانه قرار گیرند و به فضای خوبی برای نشستن تبدیل شوند. بهعلاوه یکی از مکانهای مناسب برای استفاده از پرگولا در نزدیکی استخر یا درون باغهای بزرگ و سرسبز است که میتواند محلی مناسب برای دورهمیهای عصرگاهی و شبانه باشد؛ اما اگر در شهرها و آپارتمانهای بزرگ هم زندگی میکنید، میتوانید از پرگولاها استفاده کنید. در سالهای اخیر در طراحی بام آپارتمانهای مدرن، معمولا جایی را هم برای پرگولاهای چوبی مقاوم و زیبا در نظر میگیرند.

 

مصالح مورد استفاده

همانطور که پیشتر گفتیم انتخاب جنس پرگولا به شرایط آبوهوایی بستگی دارد؛ اما درنهایت این شما هستید که با نظر و سلیقهی خود پرگولایی را برای محیط زندگیتان میسازید. در نگاه اول شاید به نظر برسد که انتخاب شما تنها چوب یا فلز است؛ ولی باید بگوییم که همین دو انتخاب جهان وسیعی از تنوع را در اختیارتان قرار میدهد. استفاده از فلز در مناطق مرطوب و پرباران انتخاب مناسبی است؛ اما با وجود این همچنان میتوانید از ترکیب چوب و فلز به نماهای زیبایی برسید یا حتی از چوبهای مقاومی مثل چوب ترموود یا چوبکاج برای ساخت پرگولا استفاده کنید؛ بهعلاوه استفاده از رنگهای مقاوم برای چوب در چنین آب و هوایی بسیار خوب و ایدهآل است و میتواند مشکلتان را به خوبی برطرف کند. در مقابل پرگولاهای فلزی هم مزیتهای خاص خود را دارند و خیالتان را از بابت سرما و برف و باران راحت میکنند. همچنین پرگولاهای فلزی مدرن تنوع خوبی در ساخت، رنگ و امکانات جانبی دارند.

 

ضمایم و تزئینات

کارکرد پرگولا تاثیر مستقیم بر انتخاب تزئینات مناسب برای آن دارد. اگر پرگولا تنها برای ایجاد محل عبور یا ورودی خانه در نظر گرفته شود میتوانید از گیاهان رونده و گلهای متنوع برای تزئین آن استفاده کنید. اما اگر پرگولایی را برای محل نشستن و استراحت در نظر گرفتهاید، انتخابهای متنوعی پیش روی شماست. اگر میخواهید پرگولایتان ظاهری مدرن داشته باشد و حوصلهی دردسرهای پیچکها و پاپیتالهایی را که از پرگولا بالا میروند ندارید، میتوانید از پردههای توری و یا سقفهای پارچهای برای پوشش آن استفاده کنید. همچنین در پرگولاهای فلزی، امکان استفاده از شیشههای دو جداره هم وجود دارد؛ همچنین در انتخاب مبلها و صندلی برای پرگولاها هم باید دقت کنید؛ مثلا منطقی نیست که در شرایط آب و هوایی متغییر از مبلهای ثابت که امکان جابهجایی آنها وجود ندارد، استفاده کنید.

در مجموع برای انتخاب بهترین و مناسبترین پرگولا برای باغ، حیاط یا بام خانهی خود باید موقعیت جایی را که در آن زندگی میکنید بسنجید تا براساس شرایط، پرگولایی زیبا و دنج برای خود بسازید.

 

  Pergola (پرگولا)

سازه های مسقفی که در حیاط ها؛ باغها و یا روی بام و ایوان ساختمانها ساخته می شود .معمولا از این نوع سازه در کنار دیوارها و یا گذرگاهها برای ایجاد نمادهای زیبای بصری و یا فضای سبز و یا سایه بان استفاده می نمایند. سیستم معمولا مشبک این سازه اجازه می دهد که گیاهان پیچک مانند به زیبائی سطح آنرا پوشانده و بر زیبائی محیط بیافزایند.

پرگولاهای زیبا نیز با شبکه ها و طراحی های چوبی زیبا ساخته می شوند و گاه نیمکتهای چوبی کوچکی نیز برای دمی آسودن در آنها تعبیه می شود.

 

gazebo (گزبو)

به سازه های مستقلی که دارای سقف هستند و معمولا  دورتادور آن باز است و در فضاهای باز مانند  حیاط ، روی بام ساختمان ؛ پارک ها و ... برای استراحت ؛ خواب و گردهم آئی های دوستانه استفاده می شود ، گزبو می گویند . گزبو بسته به فضای موجود در نوع و اندازه های متفاوت و با مصالح گوناگون ساخته می شود . آنچه که امروزه در کشورهای غربی به آن گزبو می گویند سابقه ای بسیار قدیمی در طول تاریخ بشر دارد و تقریبا در تمامی فرهنگها و کشورها می توان نمونه هائی از آن را یافت . در ایران به چنین سازه هائی بهار خواب و ... می گفته اند . در گذشته های دور معمولا این نوع بنا را از چوب و با تزئینات چوبی و چند ضلعی می ساخته اند و نوع سازه از نظر ستون بندی و سقف گذاری نسبت به یک سایبان ساده بسیار پیچیده تر است.

 

مراحل ساخت پرگولا

قبل از ساخت پرگولا یک سکوی بتنی کوچک و کم ارتفاع ساخته می شود و سپس صفحه های بیس پلیت قبل از عملیات بتن ریزی به سکو متصل می شود تا پایه های (ستون) پرگولا بر روی آن قرار گیرند و در ادامه مونتاژ کردن سازه با جوش و پرچ صورت می گیرد که باید برای تقویت اتصالات از پروفیل های نبشی استفاده کرد. کلیه پروفیل های سازه از راه محاسبات تعیین می شود که باید قادر به تحمل وزن خود باشند. در انتها پوشش (کاور) کلیه سطوح با مصالحی از جمله چوب و سنگ کار می شود که توسط پیچ گالوانیزه و کلیپس به المان سازه پرگولا نصب می شوند. به طور کلی ساخت پرگولا و آلاچیق نیاز به مهارت و تخصص کافی دارد که می توانید برای این منظور از متخصصان این حوزه کمک بگیرید.

 

در چه فضایی از پرگولا استفاده کنیم:

استفاده از پرگولا در فضاهایی پیشنهاد میشود که از نظر مساحت امکان حرکت را برای کاربر فضا مهیا میسازد و عموما در ورودی ها برای هدایت بهتر و ایجاد حس فضا از پرگولا استفاده میشود.

در طراحی پرگولا به چه نکاتی دقت کنیم:

در هنگام طراحی پرگولا ، همخوانی با سایر فضاها حائز اهمیت است برای مثال همخوانی با آلاچبق های موجود در آن فضا ، ساختمانهای موجود و همچنین سبک باغ سازی و لند اسکیپ . همچنین از پرگولا باید برای هدایت کاربر به سوی سایر فضاها استفاده شود و مساله سیرکولاسیون ارتباط مستقیم با نحوه طراحی پرگولا دارد.

 

انواع پرگولا با توجه به سازه پرگولا :

 پرگولا ترمووود ، پرگولا چوب پلاست ، پرگولا چوبی و پرگولا فلزی ، جهت افزودن فضای خصوصی و ایجاد سایه، می تواند متصل به بنا و دارای فضایی جهت نشستن در نظر گرفته شود ولی می تواند بعنوان فضایی مستقل و جدا از بنا ، بعنوان نقطه کانونی در چشم انداز، نیز ساخته شود.

دارای فضایی خصوصی بوده و مانع از مشرف شدن می شود که البته این امر مدیون طراحی Pergola

پرگولا و شاخه های تاک بوده که منظره کلی زیبایی را خلق می نماید.

این سازه اغلب با ساختارهای زیر اشتباه می شود، این ساختارها معمولا دارای ساختاری مشابه با پرگولا بوده یا دارای عناصر مشابه می باشند. بهمین خاطر شباهت ها و تفاوت های آنها را بررسی می کنیم. ساختارهای مشابه عبارتند از:

طاق بست ، آلاچیق ، داربست درخت مو ، شبکه مشبک ، گاراژ بدون سقف

 

- تشابهات و تفاوت ها

تفاوت پرگولا و طاق بست:

شایع ترین سوء تفاهم با طاق بست صورت می پذیرد، دو ساختار متداول در فضای باز. طاق بست ها عمومادر پارک های عمومی و یا باغهای خصوصی یافت می شوند، این ساختار اغلب با ماتریال انعطاف پذیر مانند پلیمرهای وینیل و یا فلز روکش دار ساخته می شوند در حالیکه پرگولا معمولا با چوب ساخته می شود.

طاق بست ها مستقل برپا می شوند و بندرت به حصار باغ متصل بوده و بعنوان دروازه ورودی استفاده نمی شوند و با عناصر تزئینی ترکیب می شوند. مهمترین تفاوت آن با پرگولا اینست که طاق بست فاقد جنبه های زیبایی طراحی معماری بوده که البته در پرگولا لحاظ می شوند ؛ بهمین خاطر طاق بست دارای نقش تنوعی ضعیفی بعنوان مکان نشستن در فضای باز بوده و نهایتا بعنوان عنصر گرافیکی بوده که نگهدارنده گل ها و درخت تاک می باشند.

ساختاری بزرگتر در هرسه بعد می باشد و می تواند حسب نیاز سفارشی شود ؛ pergola  در مقابل،

می تواند ستون های سنگی ، جهت ارائه جلوه رنسانسی ، داشته باشد و سقف پرگولا نیز اغلب pergola

مسطح است.

پیشینه و زادگاه آن به دوران رنسانس در ایتالیا باز می گردد. در آن دوران ستون ها عموماسنگی بوده ولی در عصر حاضر معمولا از چوب یا فلز ساخته می شوند. درعین حال این سازه می تواند ترکیبی از سنگ و چوب و یا فلز و چوب باشد.

به بنا در فضای باز ، متداولترین حالت آن می باشد، در حالیکه پرگولاهای مستقل pergolaمتصل شدن

 معمولا بعنوان فضای غذاخوری و یک فضای مفرح بوده که مابین فضای سبز موجود و یا دربین فضاهای بیرونی مانند استخر شنا، فضای آشپزی باز و نیز آتشگاه قرار می گیرند.

کوتاه سخن اینکه تفاوت اصلی طاق بست و پرگولا عبارتست از اینکه: طاق بست یک ساختار مستقل عموما جهت حمایت درخت مو- بوده درحالیکه پرگولا یک ساختار خطی ممتد در معبر باغ یا بنا می باشد.

 

تفاوت آلاچیق و پرگولا و گاراژ بدون سقف:  

معمولا آلاچیق و پرگولا با یکدیگر اشتباه می شوند. آلاچیق فضایی محصور و بسته بوده و دارای سقفی بسته می باشد و برخلاف پرگولا معمولا شکلی مدور بر روی کف دارای ارتفاع بوده که افراد را از رطوبت موجود در فصل بارندگی حفظ می نماید؛ جهت ایجاد تنوع و تفریح در فضای باز و نیز بعنوان فضای غذاخوری و فضایی کاربردی و زیبا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

می باشد و اختلاف آنها در pergola گاراژ بدون سقف ساختاری بیرونی بوده که از نظر ساختاری بسیار شبیه

کاربری می باشد تا ظاهر آنها. گاراژ بدون سقف بعنوان پناهگاه خودرو در یک لاین باریک می باشد در حالیکه پرگولا جهت تفریح، استراحت و تمدد اعصاب استفاده می شود.

ارزش های عملی گاراژ بدون سقف قابل مقایسه با جاذبه های تفننی پرگولا نیست در جائیکه تجارب خاطره برانگیز در آرامش و زیبایی ثبت می شوند. هردو عموما از چوب ساخته شده و بعنوان بستری برای گیاهان نیز بکار می روند.

 

داربست ، شبکه مشبک و پرگولا در ایجاد چشم انداز:

منظور و مقصود همه این ساختارها در پایان روز عبارتست از استفاده از سبزینگی در سطوح و این سبزینگی پوشاننده و لباسی است برای ساختار چوبی عریان که آنرا متحول می نماید.

درخت های رونده همچون : عشقه پنج برگ، کیوی هاردی، گلیسین (سرده) ، گل کاغذی و زرآوند همگی بدور این ساختارها پیچیده و با آن زیبایی می بخشند.

در این بین داربست عضو ساده ای بوده و چارچوبی جهت کمک به بالارفتن گیاهان و گل های رونده مانند رز و انگور می باشند. این ساختار می تواند از چوب، پلیمر وینیل و یا فلز باشد. در مقابل شبکه مشبک دارای ساختاری مشبک و الگویی متقاطع می باشد.

در حالیکه داربست ساختاری مستقل می باشد، شبکه مشبک در کناره های پرگولا یا طاق بست و بعنوان بستری برای گیاهان رونده استفاده می گردد.

دیدگاه خود را بیان کنید.

دیدگاه کاربران (0)

نتیجه‌ای یافت نشد.