آلاچیق

1397/10/24 - 298 - 0
آلاچیق

آلاچیق یا کلاهفرنگی یا تارَم سازهای چوبی یا فلزی است که در گوشه باغها، پارکها یا باغچهها قرار داده میشود و به عنوان سرپناهی برای نشستن در هوای باز استفاده میشود. این سازهها معمولاً دارای گنبد هستند و اطرافشان باز است.

نام فارسی این سازه تارم است که در متون قدیمی بیشتر به صورت طارم نوشته شدهاست ولی امروزه واژه آلاچیق که واژهای ترکمنی است رواج بیشتری دارد.

در غرب آلاچیقها بیشتر سده نوزدهم در باغهای افراد ثروتمند دیده میشد و معمولاً در پیرامون آنها گلکاری انجام میشد. امروزه آلاچیقهای چوبی پیشساخته را میتوان از فروشگاههای وسایل باغچه خریداری کرد و در حیاط خانه قرار داد.

در ساخت آلاچیق از چه متریالهایی استفاده میشود؟ آلاچیق پیش از هر چیز نیاز به یک سازه دارد که عموماً این سازه از فلز یا چوب است، از آنجایی که آلاچیق در فضای باز استفاده میشود باید به یادداشت که در صورت استفاده از فلز از رنگهای اپوکسی یا رنگهای پوشش دریایی برای کاور کردن استفاده شود و در صورتی که از چوب استفاده میکنیم حتماً چوب ترمو باشد. بخش مهم آلاچیق، سقف آن است که بسته به نوع طراحی از متریالهای مختلف استفاده میشود. برای مثال در صورتی که سقف شیبدار است، نیازمند آهن کشی است تا پوشش سقف شیبدار بر روی آن اجرا شود و در صورتی که سقف شیبدار نباشد - عموماً در آلاچیقهایی با طراحی مدرن - در بخشهای سرپوشیده میبایست از فلاشینگ و در بخشهای نیمه باز میتوان از ترمووود استفاده کرد. بخش بعدی دیواره آلاچیق است، گاهی هیچ دیوارهای در کار نیست و صرفاً بخشهایی از سازه در دیواره قرار دارند و گاهی نیز از دیواره سبز که توسط گیاه پوشیده شدهاستفاده میشود، همچنین استفاده از چوب و شیشه نیز در دیواره آلاچیق کاربرد دارد.

 

محتویات

            انواع آلاچیق

            1.آلاچیق های فلزی

            2.آلاچیق های چوبی

            3.آلاچیق های ترکیبی

 

انواع آلاچیق:

1.آلاچیق های فلزی

این نوع آلاچیقها معمولاً در داخل پارکهای شهری مورد استفاده قرار میگیرد ، دارای دوام و مقاومت بالایی بوده ، معمولاً بازیافت پذیر میباشند و شکلدهی به آنها راحتتر است . سقف این نوع آلاچیقها معمولاً از ورقههای فلزی و یا سفال میباشد.

2.آلاچیق های چوبی

همانطور که از نام این نوع آلاچیقها مشخص است ، جنس مواد مورد استفاده شده در آنها چوبی میباشد . آلاچیقهای چوبی معمولاً در جنگلها و سواحل دریا مورد استفاده قرار میگیرند تا با محیط همخوانی داشته و احساس بهتری به ساکنین آن انتقال دهد. به دلیل داشتن رطوبت بالا جنس چوب از نوع درختان جنگلی مورد استفاده قرار گرفته و با استفاده از لایههای پلاستیکی که به صورت بی رنگ روی آنهای قرار میگیرد، محافظت میشوند.

3.آلاچیق های ترکیبی

بیشترین نوع آلاچیقهای از این نوع بوده و در ساخت آنها از مواد اولیه مختلف مانند : آهن ، چوب ، آلمینیوم ، شیشه ، سرامیک ، سفال و... استفاده میشود. به دلیل زیبایی ظاهر و دوام بالا ، این نوع از آلاچیقها دارای بیشترین کاربرد بوده و بسته به نوع محیط ، میزان مواد اولیه مورد استفاده در آنها متفاوت میباشد . آلاچیقهای ترکیبی در ویلا و باغهای شخصی ، پارکهای شهری ، جنگلها و سواحل و... کاربرد داشته و در کنار ظاهر شیک و زیبا ، از دوام و طول عمر بالایی نیز برخوردار هستند.

 

آلاچیق چیست:

  آلاچیق در لغت : نوعی خیمه که از پارچه های ضخیم درست می کنند سایبانی که میان باغ یاصحرا از شاخه های درخت و چوب  می سازند .الاجق و آلاچق نیز گویند. در واقع آلاچیق به معنی داشتن مکان و سرپناه و محلی سرپوشیده در یک فضای باز  و سرسبز که محل مناسبی برای استراحت و آرامش در این فضا است و می توان گفت برای ارتباط با طبیعت و استفاده از مکان های طبیعی است . برای استفاده از آلاچیق استفاده از مواد و مصالح طبیعی همچون سنگ و چوب می تواندارتباط و حس نزدیکی با طبیعت رابرای ما ایجاد کند.

 

| آلاچیق چوبی |

انواع آلاچیق  آلاچیق ها را می توان به چند دسته تقسیم کرد قدیمی ترین نوع آلاچیق ها ،آلاچیق های چوبی  هستند که در طرح ها ی مختلف ساخته می شوند. امروزه علاوه بر چوب از فلز نیز می توان در ساخت آلاچیق بهره برد در گذشته سقف های گنبدی شکل در ساخت آلاچیق استفاده می شد ولی امروزه از طراحی های متنوع و شکل های متفاوت برای سقف استفاده می کنند .سقف آلاچیق ها را با ترکیب با چارچوب های چوبی پوشش می دهند در بعضی از مناطق باتوجه به نوع اقلیم و شرایط مصالح بومی  موجود  در منطقه استفاده از پوشال های گیاهی  مرسوم است  که بیشتر در شمال کشور مان دیده می شود. همچنین انواع آلاچیق را می توان به شکل ثابت و متحرک ساخت.

 

طراحی آلاچیق و ابعاد آن:

طراحی آلاچیق بسته به سلیقه افراد و نوع تزیین و مکان های مختلف متفاوت است برخی افراد نماهای چوبی را ترجیح می دهند و  سبک قدیمی  و سنتی  همین جنس  یعنی چوب مورد پسند انهاست بعضی  دیگر سبک نو را می پسندند.بهمین دلیل در طراحی و اجرای ساخت آلاچیق از سلیقه و ایده های ارباب رجوع نیز بهره برده می شود تا بهترین نوع آلاچیق را مناسب به فضای در نظر گرفته شده اجراکرد.

 

ابعاد آلاچیق

ابعاد یک آلاچیق نیز به بستگی به دو حالت دارد:

مقدار فضای محوطه و مکانی که آلاچیق ساخته می شود.نفرات و تعداد افرادی که به شکل معمول می خواهند از آن بهره ببرند.به طور مثال ساختن آلاچیق بزرگ در یک فضای کوچک زیبایی آن مکان را به هم می زند و شکل نامناسبی به فضای می دهد.

 

طراحی آلاچیق

مکان احداث آلاچیق:

محل آلاچیق بسیار مهم است الزاما باید محیطی را انتخاب کنیم که به فضای سبز یا آبشار و مناظر دیدنی در حیاط یا ویلا دید داشته باشد و به شکلی  تعبیه گردد که به لحاظ جغرافیایی  و زیبایی   دارای بیشترین امتیاز باشد.

 

متریال سقف  و دیواره های آلاچیق

سقف های و دیواره یا همان پایه های نگهداری سقف آلاچیق بسیار متنوع است.از سقف های چوبی ،گیاهی پارچه ای گرفته تا سقف های سفالی وغیره  نوع پایه ها نیز بسته به نوع انتخاب سقف تغییر پیدا می کند. سقف های چوبی بخصوص سقف های چوبی  مشبک  که باعث عبور نور خورشید می شوند نیز از شکل های سقف می باشد که دارای تنوع و طرح های زیادی می باشد.  یکی دیگر از نوع سقف ها جهت آلاچیق ها ،سقف هایی است که به کمک رشد گیاهان در بالای پایه ها شکل می گیرد ولی این سقف ها به مرور زمان پوشش می یابند. سقف های پارچه ای که با گیره های مخصوص به پایه ها و دیواره های متصل می گردد و براحتی می توان هرزمان که تمایل داشتید این سقف را بردارید یا سرجایش بگذارید. حصیر ها را نیز می تواند جز انتخاب شما و مورد مناسبی برای سقف و دیواره دانست.

 

طراحی آلاچیق

ترتیب مراحل ساخت یک آلاچیق

  انتخاب مکان مناسب با توجه به دید مناسب و فضای قرار گرفتن درب و وردی آلاچیق

انتخاب طرح و نوع آلاچیق مورد نظر، مشخص کردن مساحت کلی و ابعاد  ستون ها و سقف

انتخاب متریال مورد استفاده برای دیواره و سقف ها

جاگذاری پایه ها و برقراری استحکام و سقف مناسب

رنگ آمیزی مناسب

 

مواد و مصالح برای طراحی آلاچیق

همانطور که همه ما می دانیم هدف ما از داشتن آلاچیق، داشتن مکان و سرپناهی برای ارتباط ما با طبیعت است. برای طراحی و ساخت آلاچیق به نظر می رسد استفاده کردن از مواد و مصالح طبیعی همچون سنگ و چوب می تواند حس نزدیکی ما را با طبیعت بیشتر کند.

علاوه بر این که می توانید از ترکیب سنگ و چوب در کنار هم استفاده کنید، در طراحی امکان دارد که وجود یکی از آنها نسبت به دیگری چشمگیر تر باشد. کف پوش های سنگی اگر طرح و رنگ آنها با ظرافت انتخاب شده باشد می تواند جلوه زیبایی به آلاچیق ببخشد.

 

هماهنگی مصالح با مبلمان در طراحی آلاچیق

اگر انتخاب شما برای ساخت آلاچیق استفاده از چوب است، می توانید با انتخاب صندلی و مبلمان چوبی با رنگ هماهنگ با چارچوب و کف پوش محیطی زیبا را بیافرینید.

 

طراحی سقف و دیوار آلاچیق

سقف های پوشالی:

در بعضی از مناطق با توجه به نوع اقلیم و شرایط مصالح بومی با استفاده از پوشال های گیاهی سقف آلاچیق ها را با ترکیب با چارچوب های چوبی پوشش می دهند. این نوع آلاچیق ها را نیز می توان در شمال ایران یافت که با ساقه های برنج ساخته می شوند. در مناطق دیگر کشور نیز گیاهان متفاوتی برای این کار مورد استفاده قرار می گیرند.

 

سقف های گیاهی:

شاید یکی از پرطرافدارترین نوع سقف برای آلاچیق ها، سقفهایی است که به کمک رشد گیاهان رونده در طول زمان شکل می گیرند. این سقف ها بسیار زیبا هستند و حس طراوت و تازگی را به شما هدیه می دهند. زیبایی عبور نور از لا به لای شاخ و برگ گیاهان لذت حضور در آن فضا را بیشتر می کند.

 

سقف های چوبی مشبک:

سقف های چوبی مشبک، که همه شکل های انتزاعی از طبیعت را به خود گرفته اند نیز با عبور نور خورشید از خود حس و حالی زیبا را به وجود می آورند.

این سقف ها با داشتن تنوع طرح و نقش اجازه می دهد تا شما بتوانید انتخابی متناسب را سلیقه خود داشته باشید.

 

دیوار های پارچه ای در طراحی آلاچیق:

دیوارهای پارچه ای می توانند با ایجاد نیم سایه از تابش مستقیم آفتاب به محیط داخل آلاچیق جلوگیری کنند. شاید دیواره های پرده مانند آلاچیق و پوشش پارچه ای مبلمان ها بتواند حس هماهنگی را در طراحی آن تقویت کند.

 

سقف های پارچه ای تا شو:

این نوع سقف های پارچه ای با استفاده از ریل هایی که گیره های مخصوص را در خود جای داده اند، به شما اجازه می دهند تا باز یا بسته بودن سقف را خودتان انتخاب کنید.

 

سقف و دیوارهای حصیری:

حصیر ها می توانند گزینه مناسبی برای پوشش سقف و دیوارهای آلاچیق ها باشند. وجود آنها حس نزدیک نزدیکی با طبیعت را افزایش می دهد و با توجه به این که رطوبت را در خود نگه می دارند با گذر باد از میان ساقه های آن هوایی خنک را در محیط آلاچیق جریان می دهند.

 

سقف و دیوار یک پارچه در طراحی آلاچیق:

دست به تغییر ایده های قدیمی بزنید و  از طراحی مدرن کمک بگیرید. همانطور که در تصویر می بینید در طراحی این آلاچیق حد و مرزی میان سقف و دیواره آن نمی توان یافت. در عین حال فرم و حالت سیال، زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

 

سقف های کوچک با عرض کم برای آلاچیق ها:

لزومی ندارد که فکر کنید حتما تمامی محیطی را که می خواهید از آن استفاده کنید باید مسقف کرد. با در نظر گرفتن جهت تابش خورشید می توانید از سقف هایی با عرض کم و طول زیاد در کنار دیواره ها استفاده کنید.

 

استفاده از رنگ در طراحی آلاچیق

محیط های رنگارنگ همیشه روحیه بخش هستند. با آگاهی از نوع پوشش گیاهی مکانی که دارید در آن آلاچیق را می سازید، دست به انتخاب رنگ بزنید. نترسید و با جسارت شروع به رنگ آمیزی کنید مطمئن باشید نتیجه خوبی خواهید گرفت و شادابی را به آن محیط هدیه خواهید کرد.

 

نورپردازی در طراحی آلاچیق

فراموش نکنید، آلاچیقی که طراحی می کنید در طول شب نیز باید قابل استفاده باشد. بنابراین به نورپردازی آن توجه ویژه داشته باشید. در انتخاب وسایل نورپردازی دقت کنید و با انواع چراغهای مخصوص برای فضای بیرونی آشنا شوید و پس از آن دست به انتخاب بزنید.

 

ایده هایی برای طراحی آلاچیق ها

آلاچیق های بدون سقف:

با انتخاب چارچوب و دیواره های ساده و تغییر کف پوش ها نسبت محیط اطراف خود می توانید حدود آلاچیق را تعیین کنید. نیازی به داشتن سقف نیست.

 

مبلمان متفاوت برای آلاچیق ها:

به جای استفاده از مبلمان های معمول می توانید از تاب های بزرگی که به زیبایی با پارچه ها و کوسن ها تزئین شدند استفاده کنید. لذت تاب سواری زیر چنین سقف زیبایی را از دست ندهید.

 

آلاچیق ها با تکیه بر دیوار خانه:

آلاچیق ها را در مجاورت دیوار خانه برپا کنید تا بتوانید علاوه بر دسترسی سریع به آن، سقف را نیز به دیوار تیکه دهید. مجاورت این آلاچیق با خانه به زیبایی نمای خارجی ویلای شما کمک می کند.

 

آلاچیق

یکی از سازه های پر کاربرد در فضاهای باز مانند پارک ها, باغچه ها و باغ ها, آلاچیق می باشد. این سازه را با انواع چوب یا فلز می سازند.

آلاچیق ها به عنوان سر پناه در فضاهای باز استفاده می شوند. اطراف این سازه اغلب باز است. امروزه آلاچیق های پیش ساخته متنوع و زیبایی وجود دارند که می توان متناسب با فضای باز, آن ها را تهیه نمود.

 

آلاچیق های چوبی

آلاچیق های چوبی جزء قدیمی ترین آلاچیق ها محسوب می شوند. این آلاچیق ها را در طرح های مختلف با انواع چوب طراحی می کنند.

انواع آلاچیق:

آلاچیق چوبی زیبا

آلاچیق مدرن

آلاچیق لوکس

آلاچیق سه گوش

 

آلاچیق های فلزی

علاوه بر چوب, از فلز نیز می توان در ساخت آلاچیق ها استفاده نمود. امروز آلاچیق های فلزی متنوعی ساخته شده اند. این آلاچیق ها را می توان در فضای باز ثابت نمود.

 

جدیدترین آلاچیق ها با طراحی منحصر به فرد سقف آن ها

در گذشته بیشتر از سقف های گنبدی شکل در ساخت آلاچیق ها استفاده می کردند, اما امروز طراحی های متنوعی برای سقف آلاچیق صورت می گیرد.

 

طراحی آلاچیق با پارچه

یکی دیگر از سازه های پرکاربرد در ساخت آلاچیق ها, پارچه ها هستند. بسته به شرایط آب و هوایی در ساخت سقف و دیوار های برخی از آلاچیق ها, از پارچه ها استفاده می کنند.

 

مدرن ترین آلاچیق ها با دیوارهای بسته

دیوارهای آلاچیق می تواند باز یا بسته طراحی شود. بسته به شرایط آب و هوایی این طراحی صورت می گیرد. برای پوشش دیوارهای آلاچیق از شیشه, چوب, پارچه و...می توان استفاده نمود.  

دیدگاه خود را بیان کنید.

دیدگاه کاربران (0)

نتیجه‌ای یافت نشد.