آبنما

1397/10/09 - 676 - 0
آبنما

آبنما چیست

آبنما بیشتر در محیط های بیرونی منازل و پارک ها استفاده می شد اما امروزه بعضا در داخل منازل هم   هم اجرایی می شود. علت استفاده از آبنما این است که حرکت پیش بینی شده ای برای جریان آب انجام شود. آبنما از دیر باز در تاریخ معماری ایرانی جایگاه ویژه ای داشته است و چون نماد آبادانی و سرزندگی بوده است به شکل های مختلف استفاده می شد. کافی است که امکان تاریخی را ببینید بدون شک در همه آن ها آبنما در شکل و شمایل و اندازه های مختلف وجود دارد.

روف گاردن یا بام سبز چیست و ساخت آن چه مزایایی دارد

بام سبز و یا روف گاردن سقف ساختمانی است که قسمتی از آن و یا تمامش با گیاهان سبز که بر روی یک لایه غشا ضد آب قرار دارد پوشیده شده است.

این لایه غشا شامل لایه ای برای جلوگیری از ورود ریشه، لایه زهکشی و سیستم آبیاری می باشد.

ساخت بام  سبز با اهداف مختلفی انجام می شود از جمله جمع آوری آب باران، ایجاد عایق برای بام، ساخت زیستگاهی برای حیوانات، کاهش دمای هوا و کاهش اثر جزیره گرما و از همه مهمتر مکانی برای استراحت و آرامش.

روف گاردن یا بام سبز به دو شکل ساخته می شوند:

روف گاردن هایی با عمق خاک بیش از 12.8 که امکان کاشت گیاهان بیشتری را به ما می دهد و به دلیل ضخامت بالایی که دارد وزن بیشتری را به ساختمان وارد می کند و نیاز به نگهداری بیشتری دارند.

روف گاردن هایی با عمق خاک بین 2 تا 12.7 سانتی متر که ضخامت کمتری دارند و به عنوان بام سبز گسترده شناخته می شوند. وزن این نوع بام سبز ها کمتر است و نیاز به نگهداری کمتری دارد.

آبنما یا فواره

آبنما را اگر بخواهیم تعریف کنیم می توان گفت حوضچه های کوچک که که دارای فواره و عمق کمی هستند و می توانند دارای ابعاد کوچک و بزرگی باشند. عمق آن ها تا ۶۰ سانتی متر می باشد. واشکال مختلفی  برای آن ها  طراحی می کنند که بهتر است با توجه با محل قرار گیری شکل  آن انتخاب شود.

آبنما به دو روش طراحی می شود

روش منظم

روش غیر منظم

روش منظم

 

انواع آبنما:

آبنما داخل منزل آبنما موزیکال آبنما خانگی آبنما دیواری انواع آبنما خانگی آبنما سنگی

در این نوع طراحی اشکال به صورت کلاسیک و قرینه طراحی میشوند و آبراهه ها با اشکال هندسی طراحی می شوند. مصالح به کارگرفته شده در این  روش منظم بتن و سنگ می باشد.و در طراحی آن حتماداشتن لبه را در نظر می گیرند , چون نشستن بر لبه ای آبنما برای بیشتر افراد جذاب می باشد و از طرفی امنیت افراد را تضمین می کند. بهترین مکان برای اجرای آبنما ها باغ ها و پارک ها درون شهر می باشد.

 

روش غیر منظم

در این روش طراحی براساس شکل های غیر هندسی طراحی می شود و فرم شکل دهی آن آزاد هست و بیشتر از آبگیرهایی که در طبیعت وجود دارد الهام گرفته شده است.در این نوع  طراحی برای آن ها  لبه نمی باشند و دارای حاشیه های غیر منظم می باشند.

مصالح به کار گرفته شده: خاک , سنگ , گیاهان بومی می باشند. برای زیباتر اجرا شدن آبنما ها  به فضای زیادی نیاز دارد. اگر منطقه ای که میخواهید در آن آبنما را پیاده سازی کنید منطقه ای خشک می باشد فواره های درون آبنما باید پرش آب بیشتری داشته باشند. مناطق سرد و مرطوب بالعکس می باشد.

 

مزایای  فواره

آبنما باعث ایجاد حس آرامش و سرزندگی در فضایی که آن را اجرا کرده ایم می شود ، خوردن قطراط آب برروی سنگ و موانع ایجاد شده صدایی زیبا و دلنشینی را ایجاد می کند و یا وجود آب نما باعث مرطوب شدن محیط وتعدیل شدن هوا در تابستان و زمستان می شود که در بالا بردن کیفیت زندگی و رضایت مندی از محیط نقش دارد.

انواع آبنمای صخره ای و سنگی (سنگ های لاشه ای-ورقه ای-پوکه معدنی) جهت استفاده در سفره خانه ها ، مراکز تفریحی ، آب نما منازل مسکونی ، آب نمای باغ ها که متوان از آب نما به صورت سنگ های طبیعی و یا آبنمایی با صخره سازی مصنوعی و به صورت سیمانی استفاده نمود.

آبشار صخره ای:

این قبیل آبشار های صخره ای  از جنس سنگ های کوهی طبیعی (سنگ های لاشه ای، ورقه ای، پوکه های معدنی و ...) و صخره سازی مصنوعی (سیمانی) می باشند که قابلیت ترکیب پذیری با یکدیکر را نیز دارا می باشند. سنگ و صخره و کوه یکی از جذابترین عناصر طبیعت هستند که توانسته اند در دکوراسیونها راه پیدا کنند . شما می توانید بصورت مصنوعی هرگونه سنگ را درحد طبیعی آن بسازید و از تماشای آن لذت ببرید.

 

آبنمای دیواری:

همان طور که از نام آبنمای دیواری پیداست این آبنما و نازل های مربوط به آن روی دیوار به کار برده می شود و این دیوار می تواند خود جنبه تزئینی داشته باشد و دارای طرح و ایده ای مخصوص به آبنما باشد.

 

آبنمای موزیکال:

یکی از زیباترین و رویایی ترین آبنماهایی است که امروزه مطرح شده است و به راستی با عظمت و هماهنگی خود هر بیننده ای را مسحور میکند.در آبنمای موزیکال آنچه مهم است حرکات موزون آب با صوتی است که پخش می شود و این صوت هر صدایی می تواند باشد مانند صدای اذان و قرآن،موسیقی آرام یا هر گونه موسیقی کوبنده و تند و یا افکت های صداهای مختلف.

 

در گذشته برای این نوع آبنماها هر موسیقی به صورت جداگانه برنامه نویسی می شد تا حرکات آب با موسیقی مطابقت داشته باشد اما در تکنولوژی جدید برنامه نویسی ها دقیق تر و کلی تر شده است به طوری که حرکت آب با هر موسیقی خود را به درستی تطبیق می دهد و نیازی به برنامه نویسی جداگانه برای هر نوع موسیقی خاص نیست. در این نوع آبنما باید موارد ذیل به دقت برنامه ریزی شوند:

 

 آبنما باغی

امکان ترکیب صدها حالت مختلف آب با صدها رنگ مختلف به صورت اتوماتیک و دستی

هم نوایی هوشمند با ضرب،موسیقی و نور(اصطلاحا رقص آب و نور)،

تنظیم هوشمند الگوی آب بر اساس سرعت و جهت وزش باد،

خطایابی هوشمند به منظور کاهش هزینه های نگهداری،

پیش بینی لازم به منظور حذف خطرات ناشی از برق گرفتگی

در نظر گرفتن اصل وجودی آبنما و معماری پایدار به منظور کاهش دمای محیط ( جهت نورپردازی نازل ها IP68-استفاده از پروژکتورهای ضد آب)

 آبنما موزیکال

 

آبنما شیشه ای:

آبنمای شیشه ای طراحی نوینی از ترکیب آب و نور و شیشه می باشد که جهت استفاده در محیط های داخلی اداری،تجاری و مسکونی بسیار مناسب می باشد.آبنمای شیشه ای با توجه به دکوراسیون محل اجرا در قابهای استیل،چوبی ،سنگی و ... قابل اجرا می باشد.اساس طراحی این نوع آبنما بر اساس حرکت جریان آب بر روی شیشه می باشد.

 

آبنمای مدرن:

 آبنمای مدرن با ایجاد صدای دلنشین آب به همراه ترکیبی متناسب با نور ، بهره گیری از دکوراسیونی مدرن در گوشه ای از محل کار و یا زندگی شما را مسیر میسازد.در طراحی این قبیل آبنماها هیچگونه آبریزش به بیرون مخزن را مشاهده نخواهید کرد.و همچنین مخزن آبنماها صد در صد آب بند بوده و هیچگونه امکان نشت آب وجود ندارد.

 

 آبنما مدرن

آبنمای باغی:

 

 ایرانیان باستان در قرون وسطی سیستم توضیع آب داشتند که سبب می شد در کاخ ها و باغ های خود آبنما های بسیار زیاد و زیبایی را تعبیه کنند آب توسط لوله به منابعی که بالاتر از آبنما ی مورد نظر قرار میگرفت و باعث میشد که آب با سرعت بیشتری به سمت آبنما وارد شود. یکی از آبنماهای زیبای ایرانی را میتوان آبنما ی باغ فین نام برد که قدمت بالایی دارد.

ایران یکی از قدیمی ترین کشورهایی است که از آبنما استفاده کرده و می کندو امروزه در میادین و باغ ها و اماکن های عمومی و تفریحی حتی درمانی ، آبنماهای زیادی قابل مشاهده می باشد.

 

 آبنما باغی

آبنما کلاسیک:

این آبنماها تمامی زیباییهای یک آبنمای موزیکال را دارد ولی به لحاظ محدودیت‏های مکانی، فاقد موسیقی می باشد. مکان استفاده این نوع آبنما بیشتر در اماکن مذهبی یا مکانهای عمومی که پخش موسیقی درآنها امکان پذیر نیست، می باشد.حرکات موزون و رقص نور در آب جذابیت زیادی را به این آبنماها می‏ بخشد.این آبنما‏ها هم در روز و هم در شب مخاطبان خاص خود را دارند.

 

آبنمای خانگی:

اصولاً بهترین جا جهت قرار دادن آبنمای خانگی در ضلع شرقی، جنوب شرقی، و شمال خانه است. سعی کنید از قرار دادن آبنما در مناطقی نزدیک به شومینه که محل تسلط آتش بر محیط است جدا خودداری نمائید. همچنین اتاق خواب هم به هیچ عنوان مکان مناسبی برای قرار دادن آبنما نخواهد بود. حتی اگر اتاق خوابتان در بخش های شرق، جنوب شرقی و شمال خانه است از قرار دادن آبنما در اتاق خواب خودداری نمائید.

دیدگاه خود را بیان کنید.

دیدگاه کاربران (0)

نتیجه‌ای یافت نشد.